DWIE SPŁUKANE DZIEWCZYNY – serial telewizyjny

7 lipca 2017

1Ameryka to osobliwy kraj – wiemy to nie od dziś. Tak głęboko ugrzęzła w etosie bogactwa i sukcesu, że ludzie biedni i pechowi są tam przedmiotem nie współczucia, tylko szyderstwa. Większość seriali komediowych, tak zwanych sitcomów, ma za podstawę wyśmiewanie się. Z kogoś, komu się nie wiedzie.

Straciłem dorobek życia (hahahaha)

Żona mnie rzuciła, wszystko zabrała i jeszcze muszę jej płacić alimenty (hahahaha)

Wyrzucono mnie z pracy bez odprawy (hahahaha)

Zmarł mój ojciec i zgubiono gdzieś jego prochy (hahahaha)

Jestem przeraźliwie samotny (hahahaha)

Wszystkie te wydarzenia życiowe przedstawia się w takim kontekście, żeby je maksymalnie ośmieszyć. Bo cóż weselszego nad to, że komuś się nie wiedzie, a jest na tyle uczciwy i łagodnego serca, że nie umie sobie odkraść tego, co mu zabrano…. Dlatego nie lubię tych seriali. Jednak niektóre nie są tak złe jak inne, a bez wątpienia należy do nich sitcom „Dwie spłukane dziewczyny”.

2Caroline Channing jest córką miliardera i od urodzenia miała wszystko, o czym tylko można zamarzyć. Z dnia na dzień traci wszystko, nawet rzeczy osobiste, gdy jej ojca oskarżają o oszustwo i zamykają w więzieniu, a jego majątek przejmuje FBI. W dosłownym tego słowa znaczeniu trafia na ulicę, a dotychczasowi znajomi i rzekomi przyjaciele odwracają się do niej plecami. Chcąc jakoś przeżyć zatrudnia się „z marszu” jako kelnerka w podrzędnej knajpce, prowadzonej przez karłowatego Koreańczyka, Hana. Poznaje tam swoją rówieśnicę, twardą i doświadczoną przez życie Max Black. Mimo deklarowanej głośno niechęci do niedoświadczonej koleżanki Max mięknie, gdy wieczorem spotyka Caroline na stacji metra, gdzie była miliarderka próbuje się przespać. Zabiera ją do siebie „na jedną noc”, jak zastrzega. Jedna noc zmienia się w stałe współlokatorstwo, gdyż Caroline nie ma się gdzie podziać, a nowa koleżanka nie ma serca jej wyrzucić. Mimo częstych nieporozumień dziewczyny zżywają się ze sobą i wspólnie pracują na zrealizowanie wielkiego marzenia Max: otwarcia własnej cukierni…

4W serialu mamy mocno zaznaczone postacie, nie tylko tytułowych „spłukanych dziewczyn”. Naturalnie one są tu najważniejsze: księżniczka zamieniona w żebraczkę i dziewczyna ze slumsów. Caroline Channing budzi niekłamany szacunek, bo niejedna osoba w jej sytuacji załamałaby się kompletnie, tymczasem ona umie się pozbierać i walczyć o życie zębami i pazurami. Nie ma w niej przy tym ani krzty zgorzknienia czy roszczeniowości, choć niewątpliwie ciężko jej przystosować się do nowych warunków. Ludzie, których dotąd znała, odwracają się od niej, traktują jakby była trędowata i nie przyznają się do niej. Można rzec, że pokazują swą prawdziwą twarz i nie jest ona przyjemna dla oka.  Nawet dawny wielbiciel, żydowski lekarz, gardzi teraz biedną Caroline i uważa, że słusznie płaci ona za grzechy ojca. Również ci, co dopiero poznają dziewczynę, osądzają ją często przez pryzmat jej przeszłości.

– Ja jestem drobnym sklepikarzem, ona była księżniczką – mówi młody mężczyzna, któremu brak śmiałości, by zaprosić Caroline na randkę.

– Była. Teraz ma pięć par majtek i nie robiła prania od ośmiu dni – odparowuje Max Black.

9Max to postać jeszcze ciekawsza niż jej blond koleżanka. Wyrosła w nędzy i zaniedbaniu, już w dzieciństwie molestowana seksualnie, nie stroniąca od alkoholu i narkotyków, zachowała mimo to pogodę ducha i dużą dozę empatii. Nie ma wykształcenia, rodziny ani grosza przy duszy, ale kocha życie. Jest po prostu dobra i życzliwa ludziom, co próbuje skrzętnie ukrywać przed światem, w którym przyszło jej żyć. Łatwo się zakochuje, a potem cierpi całymi tygodniami. Mieszkanie z Caroline pod jednym dachem jest dla niej niełatwe, bo często musi matkować niezaradnej byłej bogaczce i na dodatek opiekować się jej koniem, jedynym, co panna Channing ocaliła przed agentami federalnymi. Pełen ciepła stosunek Max do Kasztanka, a następnie do przygarniętej rudej kotki, dużo mówi o jej charakterze. Podobnie jest z odcinkiem, w którym walczy niczym lwica, żeby kasjer Earl został przyjęty do szpitala i leczony w jak najlepszych warunkach. Ta dziewczyna ma niewyparzony język i lubi posługiwać się niewybrednymi dowcipami w rozmowach, mimo to nie można oprzeć się uczuciu sympatii dla niej.

6Kolegą z pracy dziewczyn jest kucharz Oleg, pochodzący z Ukrainy. Na swój sposób przystojny, wielki i nieokrzesany mężczyzna podrywa wszystko w polu widzenia i ma też zapędy ekshibicjonistyczne, jest jednak dość nieszkodliwy. Posiada cechę cenną u każdego – jest wesoły i wprawia ludzi w dobry humor. Jego ogromny apetyt na przygody natury seksualnej znika nagle, gdy poznaje Sophie Kuczynsky i zakochuje się w niej. Od tej pory inne kobiety mogą dla niego nie istnieć, pozostaje jednak dobrym przyjacielem dla Max i Caroline.

3Ważną osobą w życiu obu dziewczyn staje się pewnego dnia ich sąsiadka, wspomniana Sophia Kuczynsky, podobno Polka. Pretensjonalna mitomanka o nieco zbyt obfitych kształtach, niezła bizneswoman z własną firmą porządkową, charakteryzuje się dużym apetytem erotycznym, niezłomnym przekonaniem o własnej atrakcyjności i niezłomnością w kwestiach finansowych. Może rzucić dwadzieścia tysięcy jako napiwek, ale darmo nie da nawet centa. Bardzo lubi Max, żywi za to bezpodstawną niechęć do Caroline. Nie przeszkadza jej to w zatrudnianiu ich obu do sprzątania mieszkań klientów, gdy zachodzi taka potrzeba – dziewczyny łapią każde dodatkowe zajęcie, by zarobić na własną cukiernię – i w objadaniu ich z wypiekanych przez Max babeczek. Choć uważa Olega za absolutnie niegodnego tak wspaniałej kobiety jak ona, nie potrafi mu się oprzeć i w końcu, ku zadowoleniu widzów, biorą ślub. Sophie działa ludziom na nerwy, jej sposób bycia i ciągłe uwagi o jakichś wydumanych polskich zwyczajach mogą zrażać do tej postaci, najlepiej po prostu nie traktować jej zbyt poważnie. Czasem zresztą okazuje się niespodziewanie użyteczna.

7Kasjer knajpki Earl to, podobnie jak ukraiński kucharz Oleg, postać drugoplanowa, ale przyciągająca uwagę. Czarnoskóry staruszek w nieokreślonym wieku, były muzyk jazzowy, jest zawsze uśmiechnięty i pozostający nieco na uboczu. W sumie niewiele o nim wiemy. Czasem wspomina coś ze swego życia, nie ma jednak żadnej pewności, czy nie fantazjuje. W życiu prywatnym jest raczej samotny i knajpa stanowi cały jego świat. Dla Max i Caroline zrobiłby wszystko, podobnie jak one dla niego. Jest dla nich, można by rzec, namiastką ukochanego dziadka, kimś, kogo bardzo potrzebują.

5I wreszcie Han Lee, Koreańczyk, karłowaty nawet jak na przedstawiciela swego narodu. Cierpi na chorobliwą nieśmiałość w stosunku do kobiet, czego bardzo się wstydzi. Jednocześnie uważa, ze zawiódł oczekiwania swojej matki, prowadząc marną knajpę i nie mając nawet żony, zatem na jej przyjazd Max i Caroline wynajmują dla niego striptizerkę, by udawała jego narzeczoną. Intryga zresztą zawodzi, gdy Han wypala omyłkowo należącego do Max jointa i zamroczony wszystko opowiada matce. Jako szef jest to człowiek o świętej cierpliwości do swoich pracowników, którzy stanowią przecież grupę ludzi, mówiąc łagodnie, pełnych fantazji i mało taktownych. Traktują swego szefa jak zło konieczne i dokuczają mu, ile wlezie. Ich prawdziwy stosunek do Hana okazuje się dopiero wtedy, gdy Koreańczykowi grozi poważne niebezpieczeństwo ze strony mafii. Max i Caroline decydują się wtedy odłożyć na jakiś czas realizację własnych planów, żeby spłacić dług szefa – inna rzecz, że w ten sposób stają się współwłaścicielkami knajpy, w której dotąd tylko pracowały. Ta sytuacja jest wyjątkowo niekomfortowa dla Hana, ale i przyjaciółki dowiadują się przy okazji, że walka o jaką taką rentowność podobnego lokalu jest o wiele cięższa, niż dotąd sądziły.

8Tytuł: „Dwie spłukane dziewczyny”
Gatunek: sitcom
Produkcja: USA
Obsada: Kat Dennings, Beth Behrs, Garrett Morris, Matthew Moy, Jonathan Kite, Jenifer Coolidge
Rok premiery: 2011
Serial zdobył Nagrodę Emmy za scenografię i Kryształową Statuetkę Widzów w kategorii Ulubiony Serial Komediowy, plus dziewiętnaście innych nominacji.

Autor: Eviva

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *