“LUDZIE,LUDZIE” Ewa Wojdyłło- recenzja książki

3 grudnia 2016

woydyllo_ludzie_mPsychologia bywa nazywana „pseudonauką” i wyśmiewana. Nie da się jednak ukryć, że w teoretyzowaniu na temat ludzkiej naturze psycholodzy nie mają sobie równych. Bardzo ładnie dzielą ludzi na grupy pod kątem zachowania i cech charakteru, co ciekawie wypada w publikacjach naukowych – w życiu nie jest aż tak proste, jakby się wydawało. Powiem szczerze: ja sama nie poważam psychologii jako nauki. Według mnie narobiła więcej złego niż dobrego, każąc traktować bandytów jako „ludzi z problemami”, co tak chętnie podchwycili adwokaci, i wykoślawiając kompletnie system wychowania młodego pokolenia. To wszystko jednak nie zmienia faktu, że książki psychologiczne czyta się bardzo dobrze. Autorzy lubią je ozdabiać ciekawymi przykładami z własnej praktyki, oczywiście takimi, które pasują do ich teorii. A ile nie pasuje? Lepiej nie pytajmy, bo odpowiedź mogłaby nas zaskoczyć.

Emocjonalny wampir?

Narcyz?

Perfekcjonista?

Nieokrzesany?

Jacy właściwie jesteśmy?

Ewa Wojdyłło podejmuje się odpowiedzieć na to pytanie. Jest nie tylko psychologiem, ale też uzdolnioną pisarką. Jej książka „Ludzie, ludzie” opowiada o kilku wybranych typach patologicznej osobowości. Są to patologie mniej groźne niż typ sadystyczny morderca czy seryjny gwałciciel, za to bardzo utrudniające życie wszystkim dookoła. W szczególności narażeni są członkowie rodziny, współpracownicy i partnerzy. Autorka opisuje poszczególne typy z wdziękiem i dużą dawką humoru. Ozdobienie książki o ludziach zdjęciami zwierząt jest także jej pomysłem i choć nie mówi wiele o opisywanych przypadkach, ujawnia bardzo dużo z charakteru samej pani Wojdyłło. Wydaje mi się, że jest to niezmiernie sympatyczna kobieta, ciepła i czuła osoba. Mimo zgryźliwości pod adresem psychologów, jakie często wypowiadam, z nią chętnie bym się zaprzyjaźniła, sądząc bowiem z tego, co pisze, jest psychologiem przynoszącym chlubę swemu zawodowi. Zawodowo zajmuje się – tak na marginesie – terapią uzależnień, czyli czymś bardzo trudnym i jednocześnie bardzo potrzebnym ludzkości. Rzetelnie stara się pomóc swym pacjentom i temu też służą jej książki.

„Ludzie, ludzie” to bardzo interesujące studium kilku rodzajów konstrukcji psychicznej, napisane w sposób lekki i miejscami nawet zabawny. Czyta się tę książkę znakomicie i w poszczególnych portretach łatwo odnaleźć swych bliskich i znajomych. Ponadto należy podkreślić, że została bardzo ładnie wydana – co zresztą dotyczy wszystkich książek Wydawnictwa Literackiego. Czas jej poświęcony na pewno nie będzie stracony, a pieniądze na nią wydane warte zainwestowania.

Tytuł: „Ludzie, ludzie”

Autor: Ewa Wojdyłło

Okładka: miękka, ze skrzydełkami

Ilość stron: 209

Rok wydania: 2016

ISBN: 978-83-08-06248-7

Cena: 32.90 PLN

Autor: Eviva

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *