To ptak! To samolot! Nie, to Supergirl! – Pierwsza super bohaterka wlatuje na ekrany.

23 października 2015

supergirl plakat promujący

Już za kilka dni na ekranach telewizorów zagości nowy serial fantastyczny. Supergirl. W ostatnich latach fantastyka telewizyjna przeżywa prawdziwy renesans.

Wszystko zaczęło się od serialu Smallville tworzonego przez dziesięć lat na potrzeby stacji WB/CW i to właśnie stacji CW w kwestii seriali fantastycznych zawdzięczamy najwięcej. Po niebywałym sukcesie Smallville zdecydowali się oni na kontynuowanie współpracy ze stajnią DC Comics i wypuścili seriale Arrow, Flash i nadchodzących Legends of Tomorrow. Seriale te łączą osoby producentów, oraz współdzielonego uniwersum, w którym dochodzi do crossoverów.

Teraz w ten wszechświat seriali fantastycznych osadzonych w świecie stworzonym przez DC Comics wkracza Supergirl.

Melissa Benoist w zdjęciach promocyjnych serialu supergirl

Na serial Supergirl należy zwrócić uwagę z co najmniej dwóch powodów. Po pierwsze, jest to pierwszy serial w nowej erze telewizji. Czasie kiedy produkcje telewizyjne przesiąknięte są efektami specjalnymi do niedawna dostępnymi tylko dla Hollywoodzkich produkcji. W czasie, kiedy są one tak dopracowane, że jesteśmy w stanie uwierzyć, że bohaterowie naprawdę latają w kosmosie i strzelają z broni laserowej 45 minut tygodniowo przez 24 tygodnie w roku.

Po drugie dla tego, że nie wiele brakowało, a wcale by nie powstał.

Producentami serialu są Greg Berlanti i Andrew Kreisberg, panowie których nazwiska powinniśmy doskonale kojarzyć, gdyż odpowiadają oni za produkcję wyżej wspomnianych seriali Arrow, Flash oraz Legends of Tomorrow. Skąd wzięła się więc w Supergirl na antenie CBS? Sądzę, że najlepszej odpowiedzi udzieliły na to same władze CW:
melissa benoist na planie serialu supergirl

„W czasie, kiedy zaprezentowano nam Supergirl nie wystartował jeszcze Flash, nie byliśmy gotowi by rozpocząć kolejny projekt z DC. Z perspektywy prawdopodobnie nie powinniśmy iść w tym kierunku… Czasami traci się świetne seriale.”

Cóż, niewątpliwie są to ciepłe słowa Marka Pedowitza, należy się jednak zastanowić, czy aby są szczere. Studio, które na tamtym etapie odpuściło sobie Supergirl w chwilę później rozpoczęło koncepcyjne prace nad „Legends of Tomorrow”. Serialem, który ma wystartować lada dzień. Podobnie jak Supergirl zresztą. Jeśli więc oba seriale startować będą na przestrzeni zaledwie kilku tygodni, czy zrezygnowanie z Supergirl było faktycznie podyktowane błędem marketingowym?

Pomimo przeniesienia serialu do CBS, jego twórcy przez długi czas naciskali, by znalazł się on w tak zwanym Arrowverse, czyli uniwersum DC stworzonym przez nich na potrzeby stacji CW. Skąd ten upór? Wielu twórców produkuje seriale dla różnych stacji telewizyjnych osadzone w różnych realiach i nie mają z tym problemów, a panowie Kreisberg i Berlanti nie są nowicjuszami, którzy baliby się odciąć od pępowiny CW. Czyżby panowie wiedzieli coś, o czym nie wiemy my? Szefowa stacji CBS oczywiście ukróciła ich zapędy.

helen slater w filmie supergirl z roku 1984

Pilot serialu Supergirl wyciekł przed kilkoma miesiącami do sieci i wywołał euforię zdobywając 100% głosów pozytywnych na Rottentomatoes.com. Należy się jednak zastanowić, czy nie zadziałał tutaj efekt euforii niespodziewanym prezentem od losu i to w jakości HD.

Zastanówmy się co wiemy o Supergirl bez oglądania odcinka. Serial stworzony przez producentów Arrow, The Flash i Legends of Tomorrow, ale nie podjęty przez CW. W roli głównej obsadzono znaną z Glee Melissę Benoist. W obsadzie znalazła się również Calista Flockhart, Mechcad Brooks i Chyler Leigh. Obsada więc robi wrażenie. Trailery zapowiadają nam sporą dawkę porządnej akcji. Przeciwników dosłownie nie z tej Ziemi, a przede wszystkim w przeciwieństwie do Clarck Kenta Smallville spotkamy postać świadomą swych mocy i z marszu rozpoczynającą karierę super bohaterki. Recenzję pilotowego odcinka serialu Supergirl zaprezentujemy wam wkrótce po jego premierze, czyli w poniedziałek.

Serial Supergirl nie jest pierwszą okazją przy której możemy podziwiać tą bohaterkę na ekranie. Wcześniej Supergirl doczekała się własnego filmu w 1984 roku, w którym główną rolę zagrała Helen Slater.

laura vandervoort supergirl w serialu Smallville

Karę El mogliśmy również podziwiać w serialu Smallville, gdzie wcielała się w nią przepiękna Laura Vandervoort. Kara El pojawiała się w Smallville gościnnie przez kilka sezonów i to ona, a nie jej kuzyn Kal/Clarck Kent, jako pierwsza nauczyła się latać, przyjęła przebranie i zaczęła potajemnie ratować świat. Kara w Smallville była pewna siebie, dynamiczna i zdecydowana, brakowało jej za to odrobinę wyczucia standardów ziemskich zachowań. Jednak dynamika postaci w tamtym serialu była odmienna. Kara pojawiła się jako dorosła osoba świadoma swoich zdolności i pod pewnymi względami będąca mentorką Clarcka. W Supergirl sytuacje do pewnego stopnia się odwrócą.

Jak wypada Melissa na tle Helen i Laury? No cóż, na chwilę obecną możemy jedynie powiedzieć, że jest stanowczo najmniej wyrazistą postacią, jeśli chodzi o urodę i rysy twarzy, za to najbardziej spośród nich ubraną. Moje odczucia, jako mężczyzny mogą być w tym względzie subiektywne, pokazałem więc trzy znane nam Supergirl, oraz jej komiksowe wersje kobiecie zupełnie na komiksach się nie znającej. Jej pierwszym komentarzem było: „Czemu ona jest tak bardzo ubrana.” Drugim: „Ona jest za brzydka.” Z gustami się nie dyskutuje. Jak dla mnie, Melissa jest zbyt mało blond włosa, co zawsze było znakiem rozpoznawczym tej postaci.

helen slater laura vandervoort melissa benoist jako supergirl

Co kierowało producentami wybierając akurat Melissę Benoist do roli Kary El? Tego nie wiemy. Miejmy tylko nadzieję, że wybór ten nie pogrzebie serialu i postaci na kolejne lata. Jeśli Supergirl okaże się niewypałem telewizyjnym, może to zapalić lampkę w głowach twórców kinowego uniwersum DC, gdzie co prawda film o Supergirl nie jest zapowiadany, ale jej gościnne pojawienie się przecież nie jest też wykluczone.

Mimo wszystkich pytań i wątpliwości z niecierpliwością czekam na poniedziałkowy odcinek Supergirl, a w międzyczasie nadal oglądam produkcje DC przygotowane dla stacji CW, oraz produkowany dla FOX serial Gotham.

TragediaSłaboMoże byćDobrzeSuper (Brak ocen)
Loading...

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *