“Tajemnica Lotu LD 1962” – Cal Dalmac, recenzja

5 grudnia 2017

tajemnica-lotu-ld-1962Książki sensacyjne cieszą się niesłabnącym powodzeniem u czytelników. Wielu pisarzy próbuje swych sił w tym niełatwym gatunku literackim i niejeden z nich ośmiesza się przy tym okrutnie. Dlaczego? Napisać dobrą książkę sensacyjną nie jest wcale tak łatwo, jak się wydaje. Trzeba móc znaleźć dostateczny balans między warstwą obyczajową a kryminalno-polityczną, umieć domieszać odrobinę thrillera, tak żeby razem utworzyły zgrabny melanż. Najnowszą pozycją z tej półki jest “Tajemnica Lotu LD 1962“.

Ches Drausede jest dziennikarzem, oficjalnie specjalizującym się w opisywaniu wszelkich afer związanych z lotnictwem. Co za tym idzie, ma wiele znajomości w tej branży. Jednak głównie, o czym mało kto wie, Ches jest zaangażowany w rozpracowywanie handlarzy ludzkimi organami. Ma to źródło w wydarzeniach z jego dzieciństwa i stanowi dla młodego człowieka jedyny sens życie. Przynajmniej do czasu, gdy spotyka na swej drodze piękną Lidię. Początkowo znajomość z dziewczyną ma mu pomóc w śledztwie, wkrótce jednak przeradza się w coś dużo ważniejszego. Czy jednak ich miłość ma przyszłość, gdy każdy z nowych znajomych może być nasłanym przez handlarzy zabójcą, mającym za zadanie uciszyć węszącego dziennikarza? I jak poznać, który z nich jest po jego stronie?

Cal Dalmac poruszył w swej książce rzecz nienową, ale wciąż wzbudzającą wielkie emocje i stanowiącą jedną z wielu hańb współczesnego świata. Od zawsze biedni stanowili bydło robocze dla bogatych – teraz stanowią też dodatkowo żywe rezerwuary narządów do przeszczepów. Nawet w pozornie zwykłym szpitalu, gdy w identycznym stanie są człowiek biedny i bogaty, wiadomo, że narząd dostanie bogaty. Ale to nie wszystko, bo dobrych narządów po prostu zazwyczaj nie ma w zapasie. Dla ludzi odpowiednio bogatych jednak zawsze się znajdą – i skąd? Dalmac ukazuje w swej książce całą procedurę, szlak przerzutów i bezwzględność handlarzy, którzy nie cofną się przed niczym. Nie wolno jednak zapominać, że tych handlarzy by nie było, gdyby nie ludzie, gotowi zapłacić każdą cenę za zdrowy narząd i nie pytać, skąd się wziął. Autor zabiera czytelników w świat, w którym liczą się tylko pieniądze i nic poza tym, a zbrodnia jest akceptowalnym środkiem do celu.

Książka została napisana z dużym znawstwem tematu i dbałością o wszystkie szczegóły. Autor ukazuje wszystkie ogniwa tego mrocznego łańcucha, na początku którego jest jakiś anonimowy biedak, a na końcu przyciśnięty potrzebą bogacz spoza oficjalnej listy biorców – gdyby było inaczej, po prostu przekupiłby lekarzy, to nic trudnego. Przypomnijmy tutaj, że Rockefellerowi przeszczepiano serce trzy razy, nim wreszcie umarł i nie wierzę, by odbyło się to według jakichkolwiek standardów kwalifikacji medycznej. A ilu jest takich jak on, którzy kupują sobie przedłużenie życia za pieniądze, kosztem innych? W środku łańcucha zaś mamy całą siatkę ludzi pozbawionych najmniejszych nawet skrupułów. Jest to skutek uboczny istnienia techniki transplantologii, ratującej życie. Powstała ze szlachetnych pobudek. Gdyby jednak podliczyć ofiary śmiertelne szansy, dawanej względnie nielicznym, przeraziłaby nas dysproporcja liczbowa.

Pewien pionier transplantologii, który w kluczowym momencie przerwał swe badania i wycofał się z życia naukowego, zapytany o przyczynę swej decyzji, odpowiedział: “Nie musimy żyć za wszelką cenę.” Książka Cala Dalmaca jest jedną z tych opowieści, które każą zastanowić się nad sensem owych słów. Ukazuje też jasno, że póki nie będzie surowszego traktowania zarówno handlarzy, jak i kupujących organy na czarnym rynku – ci jak na razie pozostają bezkarni – makabryczny proceder będzie trwał w najlepsze.

Warto sięgnąć po “Tajemnicę lotu LD 1962”. Nie tylko trzyma w napięciu i porusza bardzo istotne tematy, ale opowiada też o sile uczuć i o tym, jak bardzo można się w życiu pomylić.

Tytuł: “Tajemnica lotu LD 1962”
Autor: Cal Dalmac
Gatunek: sensacja
Ilość stron: 452
Okładka: miękka
Rok wydania: 2017
Wydawnictwo: Red Book
ISBN: 978-83-65714-01-5

Autor: Eviva

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *