„TAJEMNICA NOCY „DĘBA””, Jerzy Borkowski- recenzja książki

9 grudnia 2016

dzienniktelewizyjnyPatriotyzm jest czasem utożsamiany z nacjonalizmem i niektóre środowiska każą się go wstydzić. Są kraje, w których wręcz się go tępi, promując w zamian wielokulturowość. Niezależnie od tego, jak oceniamy podobne działania, musimy przyznać, że w Polsce patriotyzm zawsze był uznawany za najwyższą cnotę. Kiedyś promowano go wśród dzieci od najmłodszych lat, dziś jakby o tym zapomniano. W najnowszej literaturze nie ma miejsca na historię i miłość ojczyzny. Są za to koszmarne Karolki i niesforne Zuzie, beztroska zabawa, która nigdy nie kończy się źle, nawet przy największej bezmyślności. Dla nie co starszej młodzieży mamy bzdury w rodzaju „Zmierzchu”, „Monster High” czy „Pamiętnika nastolatki (albo księżniczki, do wyboru)”. Wyłom w ogłupiającym murze robi książka Jerzego Borkowskiego „Tajemnica nocy „Dęba””.

Wojtek Chrząstowski jest z pozoru zupełnie zwykłym licealistą. Gra w piłkę, wypatruje oczy za koleżanką z klasy i stawia się szkolnemu zabijace. Nie każdy wie, że Wojtek ma też nietypową dla jego wieku pasję. Interesuje go historia „Żołnierzy Wyklętych”. Czyta każdą pozycję na ich temat, która wpadnie mu w ręce. W ogóle lubi czytać i prawie całe kieszonkowe wydaje na książki. Pewnego dnia przeżywa coś nieoczekiwanego. Nawiedza go duch jednego z Żołnierzy Wyklętych, o pseudonimie „Dąb”. Widmo zapomnianego bohatera powierza mu zadanie, które w zasadzie powinien otrzymać ktoś dorosły. Problem w tym, że zmarli „Wyklęci” nie mają się do kogo zwrócić…

Żołnierze Wyklęci to temat wciąż niełatwy i powód do kłótni historyków. Ich zdanie zależy bardziej od opcji politycznej, której sprzyjają, niż od obiektywnych dowodów. A szkolne podręczniki w ogóle omijają ten temat jako niepotrzebnie kłopotliwy. Książka Jerzego Borkowskiego ma szansę stać się ewenementem, początkiem powrotu polskiej literatury młodzieżowej na właściwe tory. Młody autor poruszył ważny temat, zbyt często zapominany lub ignorowany: to że nasze domy, galerie handlowe, parki rozrywki i nawet ulice zbudowane są na jednym wielkim cmentarzu. Tylko niewielki odsetek poległych w II wojnie ma grób, nawet jeśli jest tp mogiła zbiorowa. Codziennie stąpamy po szczątkach poległych i bestialsko zamordowanych w katowniach. Warto o tym pamiętać. Pomoże w tym ta właśnie książka – ładnie wydana i wydrukowana w sposób ułatwiający czytanie osobom z osłabionym wzrokiem.

Jerzy Borkowski popełnia niekiedy błędy stylistyczne, a język, jakiego używa, jest na mój gust zbyt młodzieżowy, można rzec luzacki, potoczny. Właśnie dlatego nastolatki mogą polubić tę książkę. Ci, dla których klasyczny język literacki jest zbyt drewniany i wieje nudą, i głównie dlatego nie znoszą szkolnych lektur. A w końcu „Tajemnica nocy „Dęba”” to pozycja dla podrostków, nie dla ludzi dorosłych czy wręcz wiekowych. Zawiera dużo prawdy historycznej i przypomina nazwiska bohaterów, takich jak major „Łupaszka” na przykład. Da nastolatkom pojęcie o czymś bardzo ważnym: o tym, jak i za co ginęli ludzie, dzięki którym oni mogą dziś spokojnie grać w gry komputerowe, obżerać się fast-foodami i planować wakacje. Ich beztroskie życie zostało wywalczone przez ludzi, o których nie pamiętają lub nawet nie wiedzą. Panujący od dawna trend każe im lekceważyć ich poświęcenie. Na szczęście taka postawa ulega zmianie i może takie książki jak „Tajemnica nocy „Dęba”” zaczną się wreszcie pojawiać w dziale młodzieżowym księgarni zamiast amerykańskich badziewii o niczym. Życzmy sobie tego.

Za egzemplarz recenzencki dziękujemy wydawnictwu Red Book

Tytuł: „Tajemnica nocy „Dęba””

Autor: Jerzy Borkowski

Okładka: miękka

Ilość stron: 174

Rok wydania: 2016

Wydawnictwo: Red Book

ISBN: 978-83-944252-5-8

2 komentarze

 • EB 23 grudnia 2016jako11:06

  1) Książka naprawdę dobra.
  2) Nie Jacek a Jerzy. (w opisie)
  3) Zgadzam się z przed mówcą nie tylko ale w szczególności dla młodzieży.
  4) Wesołych Świąt dla wszystkich wielbicieli książek i czytadeli 🙂

 • MG 12 grudnia 2016jako16:49

  Bardzo dobra książka, i co ważne nie tylko dla dzieci. Polecam wszystkim:)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *